Układ wspomagania kierowniczego

Elektryczne wspomaganie układu kierowniczego jest bardziej ekonomiczne niż wspomaganie hydrauliczne. Utworzone 20 lat temu wspomaganie elektryczne pomaga nam zaoszczędzić czas i pieniądze.
Zespół elektronicznego wspomagania kierownicy składa się z urządzenia sterującego, silnika, czujnika momentu obrotowego i czujnika prędkości jazdy naszego auta.

Na desce rozdzielczej pojazdu można zauważyć kontrolkę, która jest dodatkowym elementem i ma za zadanie informować nas o wszelkich nieprawidłowościach w działaniu wspomagania kierownicy.
Przykładowymi markami, których niektóre samochody mają elektryczne wspomaganie sa kia czy hyundai. Wspomaganie kia jest lekki, dzięki czemu zmniejsza się koszt do produkcji tych aut. Awarie wspomagania kierowniczego zdarzają się stosunkowo rzadko, ale stanowią one zagrożenie dla nas i innych uczestników ruchu. Wspomaganie kierownicy kia jest używane przy każdej jeździe autem i trzeba dbać o czystość układu, ponieważ jest on narażony na działanie czynników zewnętrznych, takie jak rdza czy woda. Podczas zbyt długiego i częstego skręcania kierownicą wspomaganie układu kierowniczego może się przegrzać. W trakcie uszkodzenia możemy usłyszeć niepokojące odgłosy w maglownicy albo zauważyć blokadę kierownicy, albo za duży luz. Z maglownicy może być również wyciek. Trzeba się wówczas udać do mechanika.
Gdy nastąpi awaria możemy korzystać z regeneracji maglownicy. Możemy również wymienić ją na nową. Jest to na nieszczęście droższy proces niż regeneracja, przy której możemy otrzymać dokładnie taki sam rezultat.

Źródło informacji: wspomaganie kia.

Możesz również polubić