Trawienie stali nierdzewnej – jakie preparaty?

Do obróbki chemicznej stali nierdzewnej wykorzystuje się odpowiednie preparaty, które powstają przykładowo na podstawie kwasu azotowego. Należy natomiast pamiętać o tym, że pasywacja stali wymaga głównie dobrego przygotowania powierzchni, a więc oczyszczenia jej między innymi z zanieczyszczeń.
Obróbka chemiczna stali – co trzeba mieć świadomość tego?
Na początku powinno się wyjaśnić, że zarówno trawienie stali, jak też przywracanie pasywnej warstwy ochronnej wymaga stosowania profesjonalnych preparatów.

Warto dodać o tym, że są to zarówno preparaty chemiczne oparte na kwasie azotowym, jest także nowe technologie, w których w preparatach chemicznych nie stosuje się tego kwasu. Pierwszym etapem obróbki chemicznej stali jest odpowiednie przygotowanie do wytrawiania a także pasywacji, a zatem dokładne oczyszczanie powierzchni. Pamiętajmy o tym, że stal, która była poddawana obróbce mechanicznej, wymaga usunięcia między innymi cząstek żelaza czy także innych zanieczyszczeń. Kolejnym etapem po oczyszczaniu jest wytrawianie stali. Tutaj wykorzystuje się na przykład specjalną pastę trawiącą, która może być jednak stosowana jedynie punktowo oraz miejscowo, a zatem nie jest przeznaczona do nakładania na bardzo duże powierzchnie. Przy aplikacji tego środka stosuje się specjalne kwasoodporne pędzle. Jednak przy większych powierzchniach wykorzystuje się specjalną bejce trawiącą, która nakładana jest na powierzchnię stali w sposób natryskowy, a więc przeznaczona jest do wytrawiania większych powierzchni. Jak się okazuje, na rynku dostępne są specjalistyczne produkty do obróbki chemicznej metali.

Warto sprawdzić: pasywator do stali nierdzewnej.

Możesz również polubić