Łańcuch na koła – kiedy go używać?

W sytuacji jazdy samochodem najważniejszą rolę powinno grać bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że wielu kierowców inwestuje w rozmaite wyposażenie, które ma za zadanie je zwiększyć. Równocześnie niewiele który kierowca myśli o kupnie produktu, jakim są łańcuchy na koła.

Tymczasem ich zakup może okazać się nawet konieczny, jeżeli planuje się podróż w góry, gdzie istnieje wiele dróg, na których należy stosować ich zimą, o czym mówią zresztą stosowne oznaczenia.
Łańcuchy na kołach mają zapewnić bezpieczeństwo na drogach mocno ośnieżonych i oblodzonych. Istnieją różnego rodzaju ich rodzaje i chociaż najpopularniejsze są łańcuchy z metali o bardzo wysokim stopniu wytrzymałości, napotkać można też zrobione z plastiku opaski antypoślizgowe na koła, a także łańcuchy tekstylne.
Zanim kupi się łańcuchy śniegowe, trzeba znać gruntownie markę i model auta, a także rozmiar opon. Należy tez upewnić się, czy producent w ogóle zezwala na założenie łańcuchów, gdyż w niektórych przypadkach okaże się to niemożliwe, co warto wziąć pod uwagę, o ile akurat planuje się zakup lub zmianę samochodu.
Wielu kierowców nie wie także, jak założyć łańcuchy na koła, jednakże procedura ta nie jest trudna. Głównie trzeba pamiętać tu o oczyszczeniu nadkola ze śniegu i o tym, że po założeniu łańcuchów należy utworzyć test, przejeżdżając do stu metrów, ażeby przekonać się, czy nie są one założone zbyt luźno. Po założeniu łańcuchów nie powinno się przekraczać prędkości 50 km/h.
Ponieważ łańcuchy samochodowe to wyposażenie, od którego zależy bezpieczeństwo i który musi charakteryzować się najwyższą jakością i trwałością, najlepiej wybrać produkty posiadające odpowiednie certyfikaty i atesty.

Źródło: łańcuchy śniegowe.

Możesz również polubić