Kiedy konieczna jest wizyta u rehabilitanta

Przeglądając fora internetowe można powiedzieć, że chondromalacja rzepki i jej dylematy to postrach sportowców. Nietrudno odnaleźć kogoś kto po usłyszeniu tej diagnozy skończył z aktywnością fizyczną albo zalecono mu długą rehabilitację. Czym właściwie jest to schorzenie, jakie są objawy- cóż zainteresowałem się tym kłopotem.

Wiec czym jest chondromalacja rzepki. Ba! i tak doczytałem, iż to rozmiękanie rzepki albo kłykci kości udowej. Jest to również rozpulchnianie chrząstki stawowej, która pokrywa powierzchnie stawowe co zapobiega tarciu w stawie , a ponadto pozwala bezbolesny chód i rozkład obciążeń w ciele. Ta choroba prowadzi do utraty sprężystości i twardości chrząstki przez co ona nie spełnia swojej ochronnej funkcji. Wraz z postępem choróbska – chrząstka ta ulega spłaszczeniu, zwyrodnieniu aż do powstania szczelin odsłaniających kość. W znaczącej liczbie przypadków prowadzi to do chodzenia o kulach lub artroskopii.

W diagnostyce chonodromalacji w metodzie Outerbridge odznacza się jej 4 stopnie degradacji jak
1 odcinek gdzie występują wyłącznie zmiany powierzchowne i spluszowacenie,
2 odcinek jak np. chrząstka traci własną gładkość, bo są pęknięcia i fragmentacja grubości,
3 stopień już są pęknięcia w tkance pod chrzęstnej niemniej jednak bez odsłonięcia kości.
I czwarty – ostatni odcinek gdzie są ubytki odsłaniające kość albo tkankę pod chrzęstną.

I tu bardzo istotną ciekawostką jest że tkanka chrzęstna nie jest unaczyniona oraz unerwiona i przez to praktycznie nie posiada zdolności regeneracji. I dlatego pierwsze dwa stopnie chronodromalacji w rzepce nie bolą. Zaś bóle w wyniku chondromalacji może pojawić się dopiero wówczas kiedy ubytki sięgają kości albo świetnie unerwionej i ukrwionej tkanki pod chrzęstnej. Rehabilitacja jak pole magnetyczne, jontoforeza lub dużo lepiej lasery – pomogą. Ważny jest też lód, ucisk i leki przeciwzapalne jak ketonal. ibuprom, bo mogą pomoc w zmniejszeniu opuchlizny. Dowiedziałem się, iż chory może odnieść korzyści ze stosowania stabilizatora albo innej formy unieruchomienia przez kilka dni, niemniej jednak powinien rozpocząć rehabilitować nogę , a dodatkowo kolano. Istotne jest zwłaszcza ćwiczenie na wewnętrzną część mięśnia czworogłowego uda.
Tak de fakto największym kłopotem tej wrednej chondromalacji jest to, że to sprawa wybitnie indywidualna. Nie ma jednego wzoru postępowania. To co pomoże jednej osobie, może nie dawać jakichkolwiek efektów u drugiej. Właściwie każdy z nas jest inny. Dlatego nie warto poszukiwać złotych rad. Wybierzmy się do fizjoterapeuty lub także ortopedy który ma doświadczenie w pracy z chorymi lub sportowcami w Gdańsku lub w Gdyni i poddajmy się laserom, bo mi pomogły. Uzasadnia się korzystny wpływ promieniowania laserowego na leczenie uszkodzeń i stanów zapalnych tkanek miękkich, gojenie dolegliwości. U masażysty z Trójmiasta Michałowicza Pawła promieniowanie laserowe stosowane jest również w leczeniu problemów w kościach. W wielu badaniach pod mikroskopem przykładowo. stwierdzono zachodzące pod jego wpływem zwiększenie unaczynienia i co ciekawe- szybsze formowanie się kostniny w miejscu choroby rzepki a dosłownie złamania. Bo chrząstka pokrywająca rzepkę jest dość gruba i wbrew pozorom nie tak łatwo ją zetrzeć a fizykoterapia jak laser pomaga.
Zastosowanie laseroterapii w procesie leczenia ma działanie przeciwbólowe, które wiąże się z jej wpływem na stan czynnościowy naczyń tętniczych i włosowatych , a dodatkowo zwiększeniem odpływu limfy z miejsc dotkniętych stanem zapalnym. Efekt przeciwbólowy przypisywany jest także narastaniu zawartości endorfin i prostaglandyn , a oprócz tego usprawnieniu komórkowych procesów metabolicznych. Warto zatem pamiętać, że chondromalacja to dolegliwość wtórna, coś musi być jej przyczyną, nie powstaje od tak. A powodów choroby jest w całości wiele jak – złe chodzenie i bieganie, złe obuwie lub także boczne przyparcie rzepki, zwichnięcia rzepki, przebyte urazy stawu kolanowego i potem nieprawidłowy tor ruchu rzepki. Pozostawienie niestabilnej rzepki może prowadzić do zapalenia stawu rzepkowo-udowego z obrzękiem błony maziowej i wysiękami oraz dodatkowo zniszczenia chrząstki przez nieprawidłowe siły ścierające. W tych wszystkich i innych przypadkach rzepka może być obciążana nieprawidłowo co prowadzi do jej niszczenia w miejscach przeciążeń.
A chondromalacja diagnozowana jest zbyt pochopnie w Trójmieście, bo dosłownie badanie U.S.G nie jest rewelacyjnym narzędziem do rozpoznania chondromalacji gdyż nie ukazuje dosłownie połowy powierzchni chrzęstnych. Zaś bóle w przedniej części kolana , a dodatkowo zły chód i wysięk, charakterystyczne trzaskanie w trakcie aktywności i mamy problem bo diagnoza gotowa, słyszymy że najlepiej byłoby przestać biegać, pobrać leki przeciwbólowe a jak to można nie pomoże to niezbędna jest rehabilitacja a na końcu – ortopedyczna operacja- a to brzmi jak wyrok na nas.
A ważna jest przerwa w sporcie albo zmniejszenie intensywności treningów. A bywa i tak,iż zdarza się, że także powinniśmy dać czas, by uszkodzona chrząstka zabliźniła się tkanką łączną. Receptą nie jest jednakże przerwanie jakiejkolwiek aktywności, gdyż naszym priorytetem powinna być rehabilitacja i znalezienie przyczyny złego obciążania rzepki jak przykładowo. złe buty lub złe chodzenie. Znacząca jest diagnoza o chondromalacji rzepki u ortopedy i może być postawiona prawidłowo a chrząstka może być zniszczona dużego czwartego stopnia- występują wówczas dolegliwości ze strony kości albo tkanki pod chrzęstnej.
Niech ortopeda lub fizjoterapeuta medyczny oceni indywidualnie nasz przypadek, dobierze leki, ćwiczenia jak rehabilitację. Znajdzie przyczynę bólu. Rehabilitacja rozwija się mocno, że realnie warto spróbować niektórych metod zanim rzucimy sport lub udamy się na operację wiec udaj się do rehabilitanta i masażysty od dolegliwości jak onkologiczne lub właściwie ortopedyczne i odbądż spotkanie dla chorych z miasta Sopot i z Gdańska Osowy i też Przymorza i z Gdańska Zaspy lub ewentualnie w Gdynia Witomino i Tasza i w Gdyni Marszew i Wysoka.
Niektórzy z was w tym momencie zadają sobie pytanie- co robić gdy nie wszyscy mają dolegliwości bólowe? A ma odpowiedź jest znacząca oraz prosta. Dbajmy o nasze kości i stawy bo jedzenie oraz dobra regeneracja i rozgrzewka jest ważna. No i rozciąganie , a ponadto odpowiednie buty, gdyż to ma duże znaczenie. W Trójmieście -pamiętajmy o tym i nie dajmy się chorobie.
Zobacz więcej: dobry rehabilitant Gdańsk.

Możesz również polubić